Pielęgnacja - informacje o eksploatacji i utrzymaniu blatów

ITOP
Inalco w ofercie zaskakuje również ITOPKER. To płyty gresowe o grubości 12, 6 i 4 mm w dużym formacie 150 x 320 cm. ITOPKER (20/12/6 mm), zaprojektowane głównie do użytku jako fronty lub blaty kuchenne. ITOPKER oferuje niewyobrażalny dotąd potencjał projektowy, bez potrzeby łączenia płytek. Fronty ITOPKER (4 mm) to innowacyjne nowe powierzchnie do mebli kuchennych, które łączą duży format i niewielką wagę z wysokim designem.

 
Dzięki wysokim parametrom technicznym i wytrzymałościowym mogą być stosowane w kuchni, łazience, jako drzwi i półki w salonie. ITOPKER jest dostępny w ponad 40 wykończeniach: naturalne, strukturalne, polerowane i matowe polerowane.
 
Dzięki cechom technicznym ITOPKER jest to najbardziej wytrzymały blat na rynku, idealny do użytku wewnątrz i na zewnątrz.
 
Odporny na zarysowania: potrawy można kroić bezpośrednio na powierzchni blatu bez jego uszkodzenia.
 
To materiał odporny na temperaturę: nie pali się ani nie wydziela dymu ani substancji toksycznych pod wpływem wysokich temperatur. Gorące naczynia do gotowania, takie jak patelnie, można położyć na jego powierzchni bez uszkodzenia.
 
To płytki XXL łatwe do czyszczenia i pielęgnacji: odporne na plamy, nie wpływają na nie rozpuszczalniki, detergenty, wybielacz, olej, ocet lub sok cytrusowy, pod warunkiem, że plamy są czyszczone w ciągu 24 godzin.
 
To także materiał higieniczny: ma nieporowatą powierzchnię, zapobiega to powstawaniu bakterii i pleśni, a żywność może być kładziona bezpośrednio na blacie.

 

Zanim określimy zasady i sposoby pielęgnacji kamienia naturalnego, warto zidentyfikować jego największych „wrogów”.

Pierwszym z nich jest wietrzenie, a więc naturalny proces rozpadu skał w wyniku nasłonecznienia, dobowych zmian temperatury, wody zamarzającej w porach i szczelinach skał, działania organizmów.

Drugim szkodliwym dla kamienia naturalnego procesem jest tzw. deterioracja, czyli bezpośrednie działanie zanieczyszczonej atmosfery polegające na reakcji ze skałą aktywnych, nieorganicznych związków, w tym gazów czy kwaśnych deszczy, a także zmianach wywołanych w skałach przez mikroorganizmy - bakterie, grzyby, glony i porosty. Deterioracja wpływa na parametry techniczne i wygląd zewnętrzny kamienia, powodując jego odbarwienia, powstawanie wykwitów gipsowych, pokrywanie się patyną, a w skrajnym przypadku stopniowy rozpad kamienia.

Trzecią grupę zagrożeń tworzą bezpośrednie działania człowieka, który może spowodować jego uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne.

To w jakim stopniu kamień będzie odporny na powyższe czynniki zewnętrzne zależy w dużej mierze od jego parametrów, a w szczególności twardości, porowatości, nasiąkliwości. Pomimo wskazanych zagrożeń kamień naturalny jest jednym z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykorzystywanych w budownictwie i aranżacji wnętrz. Aby kamień cieszył nas swoim wyglądem przez długie lata wystarczą proste czynności pielęgnacyjne i podstawowa wiedza na temat posiadanego kamienia.

Codzienne czynności pielęgnacyjne możemy wykonać naturalnymi metodami, przy użyciu czystej wody, ewentualnie z dodatkiem detergentu.

Do pielęgnacji kamienia powinno się stosować miękkie tkaniny - mikrofibrę, tetrę lub ręczniki papierowe.

Na rynku jest również szeroki wybór środków chemicznych do specjalistycznej pielęgnacji kamienia, które służą m.in. do mycia, polerowania, zabezpieczania przed zarysowaniami, usuwania osadów, tworzą powłoki antypoślizgowe itp. Przed zastosowaniem warto przetestować konkretny preparat na próbce kamienia, ponieważ ewentualne negatywne skutki mogą być nieodwracalne.

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajda Państwo szeroki asortyment wysokiej klasy produktów do pielęgnacji kamienia.

NEOLITH® jest materiałem łatwym do utrzymania w czystości, ponieważ nie pochłania zanieczyszczeń ani resztek jedzenia, gwarantując odpowiednią higienę. Ponadto jest odporny na większość środków chemicznych*, aczkolwiek bardzo często do czyszczenia wystarczy użyć mokrej ściereczki.

Neolith®, globalny producent Kamienia Spiekanego, bardziej niż kiedykolwiek dotąd wyróżnia się dziś na tle innych powierzchni, oferując najbezpieczniejsze pod względem higieny blaty kuchenne. Organy odpowiedzialne za ochronę zdrowia przestrzegają, że wirus jest w stanie przetrwać przez pewien czas na domowych powierzchniach. Czyszczenie powierzchni za pomocą domowych preparatów odkażających umożliwia szybkie i skuteczne unieszkodliwienie lub wyeliminowanie wirusów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Wiele środków czyszczących może mieć jednak negatywny wpływ na tradycyjne powierzchnie kamienne, prowadząc do uszkodzenia ich wykończenia oraz struktury. Nie dzieje się tak w przypadku Neolith®, który dzięki szczególnemu składowi nie przepuszcza większości środków chemicznych do swego wnętrza.

Blaty Neolith są dość łatwe w czyszczeniu, ponieważ osadzające się resztki jedzenia i odpadów nie mogą przedostać się do materiału, dzięki czemu zapewniają dobrą higienę; W większości wypadków wystarczy wilgotna ściereczka, a plamy po jedzeniu i substancjach powszechnie używanych w kuchni (np. Sok z cytryny, ocet, oliwa, wino czy kawa) są łatwe do usunięcia. bardzo agresywne środki czyszczące, takie jak środki do czyszczenia piekarników, nie wpływają na powierzchnię Neolith, a wielką zaletą procesu produkcji Neolith jest odporność na wysoką temperaturę. Gorące patelnie lub garnki nie odbarwiają się ani nie uszkadzają powierzchni.Szczególne uwagi dotyczące noży ceramicznych: Noże ceramiczne mogą zarysować powierzchnię Neolith na wszystkich wykończeniach, w taki sam sposób, jak inne marki z tej samej kategorii produktów i innych kategorii .

Funkcje Neolith

Specjalne uwagi dotyczące krawędzi: Neolith to wysokowydajny materiał odporny na plamy, ciepło, promienie UV, zarysowania i wiele innych. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich produktów z kategorii spiekanych, wymaga to szczególnej uwagi, aby uniknąć silnych uderzeń wokół krawędzi blatu, a tym samym uniknąć odprysków.

Codzienne czyszczenie
Użyj ściereczki z mikrofibry, aby usunąć kurz z powierzchni. Blat Neolith czyścić codziennie w razie potrzeby Neolith można myć letnią wodą z dodatkiem detergentu w dawce zalecanej przez producenta. (Należy unikać produktów zawierających kwas fluorowodorowy i jego pochodne). Spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha szmatką itp. W przypadku rozlania płynów, należy je natychmiast wysuszyć. Im szybciej wycieki są czyszczone i suszone, tym łatwiej jest im zapobiec lub je usunąć. Nie zaleca się stosowania wosków, mydeł tłustych, impregnatów i innych środków (hydro-repelentów) na produkt, ponieważ ich stosowanie nie jest wcale konieczne. który po kilku praniach może pozostawić tłustą warstwę na powierzchni Neolith.

Nie uderzaj blatu Neolith tępym, ciężkim instrumentem. Może się wykruszać, a nawet pęknąć (krawędzie to obszary najbardziej wrażliwe na uszkodzenia fizyczne). Wskazówka: Podczas stosowania preparatu należy dokładnie zbadać plamę. Jeśli ślad nadal tam jest, ale jest jaśniejszy lub zmniejszony, wiesz, że leczenie działa. Kontynuuj aplikację, aż plama całkowicie zniknie.

Rodzaje detergentów w zależności od rodzaju zabrudzenia
Niektórych produktów nie można wyeliminować zwykłymi czynnościami czyszczenia i należy zastosować określone procedury, w zależności od ich charakteru. Czas pozostawania substancji na powierzchni jest bardzo ważny, dlatego zaleca się jak najszybsze oczyszczenie tego obszaru; Zapobiegnie to wysychaniu i będzie łatwiejsze do czyszczenia Oto niektóre z substancji wskazanych do usuwania plam:

 

Rodzaje zabrudzeń  - Rodzaje detergentów
Tłuszcze - alkaliczne / rozpuszczalnikowe
Oleje - rozpuszczalnikowe
Atrament - utleniający / rozpuszczalnikowy
Rdza -  Kwas
Kwaśne - wapno
Cementowe - Kwas
Wino - Alkaliczne / Kwasowe
Kawa - Alkaliczna / Rozpuszczalnikowa
Wosk do świec - rozpuszczalnikowy
Jod - utleniający
Krew - utleniający
Lody - alkaliczne
Żywice - rozpuszczalnikowe
Soki owocowe - utleniające
Marker permanentny - Rozpuszczalnik
Kwasowe - aluminium

 


Kwas: Kwaśne środki czyszczące: Stripper, Odkamieniacz, Cement Remover ...

Alkaliczne: Środki czyszczące o charakterze podstawowym: amoniak, odtłuszczacze ...

Rozpuszczalnik: Uniwersalny rozpuszczalnik, benzyna lakowa, terpentyna, aceton, alkohol ...

Utleniacz: Nadtlenek wodoru, rozcieńczony wybielacz ...

Codzienna konserwacja
Ze względu na praktycznie zerową porowatość niezwykle zwarta powierzchnia płyty Dekton® jest wyjątkowo odporna na plamy powstałe na skutek codziennego użytkowania oraz kontaktu ze środkami chemicznymi, dzięki czemu idealnie sprawdza się w zastosowaniach kuchennych i nie tylko. Codzienne czyszczenie, zgodnie z zaleceniem firmy Cosentino, należy przeprowadzać przy użyciu środka Q-Action za pomocą gąbki lub zmywaka do szorowania. W przypadku braku środka Q-Action do czyszczenia najlepiej jest użyć mydła o neutralnym pH i wody.

Czyszczenie uporczywych plam
Trudne do usunięcia plamy odporne na zwykłe środki czyszczące lub zabrudzenia zalegające na powierzchni roboczej blatu przez dłuższy czas zaleca się usuwać za pomocą specjalistycznych środków, takich jak pasta czyszcząca z drobinami ściernymi lub  rozpuszczalnikami  (aceton lub rozpuszczalnik uniwersalny). Na poniższej tabeli przedstawiono różne typy plam oraz środki przeznaczone do ich usuwania.

PLAMA  - ŚRODEK CZYSZCZĄCY
Tłuszcz i olej  - Alkaliczny detergent / rozpuszczalnik
Tusz - Rozpuszczalnik
Rdza - Kwas
Kamień - Kwas
Wino - Alkaliczny detergent / kwas
Ślady po oponach - Rozpuszczalnik
Lody - Alkaliczny detergent
Żywica / lakier do paznokci - Rozpuszczalnik
Kawa - Alkaliczny detergent / kwas
Wosk świecowy - Rozpuszczalnik
Asfalt - Rozpuszczalnik
Osady cementowe - Kwas
Grunt malarski (gesso) - Kwas
Kleje i zaprawy epoksydowe - Rozpuszczalnik
Coca-Cola - Środki utleniające
Soki owocowe - Środki utleniające
Smoła - Rozpuszczalnik
Nikotyna - Rozpuszczalnik/utleniacz

Kwasowe środki czyszczące mogą charakteryzować się niskim pH lub zawartością środka odkamieniającego itp. W skład detergentów alkalicznych wchodzą typowe środki czyszczące, amoniak itp. Rozpuszczalniki zawierają takie substancje jak rozpuszczalnik
uniwersalny, terpentyna (benzyna lakowa), aceton, alkohol itp. Środki utleniające zawierają substancje takie jak nadtlenek wodoru i rozcieńczony wybielacz.

Ochrona przed wgnieceniami
Powierzchnia płyty Dekton® jest wyjątkowo odporna na wgniecenia, jednak niektóre jej obszary (rogi, krawędzie, kanty itp.) są szczególnie narażone na tego rodzaju uszkodzenia.

Odporność na wysokie temperatury
Przedmioty takie jak gorące patelnie, rondle, naczynia żaroodporne, kafetiery itp. mogą być stawiane bezpośrednio na blacie. Urządzenia elektryczne, które wydzielają ciepło, mogą być również umieszczane na blacie bez dodatkowej ochrony. Płyta Dekton® jest odporna na wysokie temperatury wytwarzane przez domowe urządzenia kuchenne*.

Środki ostrożności
• Należy unikać bezpośredniego i ciągłego kontaktu pomiędzy blatem i metalowymi elementami elektrycznych płyt grillowych i kuchenek, do czego może dojść w wyniku ich niepoprawnej instalacji.
• Należy unikać kontaktu blatu z bezpośrednimi źródłami bardzo wysokiej temperatury, takimi jak kominki, kominy, grille itp.
• Należy unikać bezpośredniego kontaktu blatu z otwartym ogniem.
• Powierzchni blatu nie wolno poddawać żadnej obróbce mechanicznej, takiej jak polerowanie.
• Nie wolno stosować metalowych zmywaków do szorowania.
• Stosowanie tego rodzaju produktów może doprowadzić do utraty gwarancji.

* W przypadku płyty Dekton® 8 mm należy stosować podkładki pod naczynia chroniące blat przed zbyt wysoką temperaturą

Odkryj Silestone ® Kuchnia+Łazienka

Niezaprzeczalny lider w dziedzinie blatów od 25 lat, Silestone jest wykonany w ponad 90% z naturalnego kwarcu, co zapewnia wyjątkową wytrzymałość i trwałość, jakich potrzebujesz w swoim domu. Dzięki tym cechom staje się najlepszym wyborem nie tylko w kuchni, ale również w łazience, na podłogach i ścianach. Odkryj kolory, tekstury i formaty przy minimalnej liczbie połączeń, ale najwyższej gwarancji higieny i łatwej konserwacji.

Specjalny zabieg, któremu poddawane jest Silestone, zwiększa jego odporność na codzienne zagrożenia: płyny, plamy i zadrapania nie będą już problemem. Dostępny w ponad 50 kolorach, z różnymi teksturami i formatami, inspiruje nieograniczonymi możliwościami tworzenia, będącymi do Twojej dyspozycji.


Powierzchnie kuchenne
Silestone to najlepszy wybór, aby połączyć funkcjonalność i estetykę w jednej z ważniejszych przestrzeni dla Twojej rodziny.


Powierzchnie łazienkowe
Właściwości Silestone® sprawiają, że jest to idealny wybór nie tylko na blaty, ale także umywalki, podłogi i płytki ścienne. Dzięki temu możesz dłużej cieszyć się pięknymi powierzchniami w Twoim domu.Odporność na zabrudzenia
Silestone to powierzchnia o niskiej porowatości, która gwarantuje zerową absorpcję cieczy.

Kwasoodporność
Kwarc jest jednym z najtwardszych minerałów. Dzięki temu Silestone® jest wyjątkowo odporny na oddziaływanie zewnętrzne.

Odporność na wstrząsy
Silestone wykazuje większą odporność na wstrząsy niż inne materiały dostępne na rynku, takie jak granit lub sztuczne powierzchnie.

Odporność na zarysowania
Biorąc pod uwagę naturalną wytrzymałość kwarcu, Silestone® zapewnia doskonałą odporność na zarysowania.

 

Doskonałe świadectwo włoskiego stylu.
Lapitec® jest innowacyjnym wielkoformatowym kamieniem synteryzowanym w pełnej masie. Jego atuty to wysokie walory estetyczne, duże wymiary płyt i najwyższe właściwości fizyko-mechaniczne. Lapitec® łączy w sobie zalety porcelany technicznej wraz z jednorodnością, łatwością obróbki, elegancją oraz naturalnością kolorów i wykończeń typowych dla kamienia naturalnego.

Format XXL
Lapitec® produkowany jest w wielkoformatowych płytach XXL o wymiarach 3365x1500 mm, dostępnych w grubościach kalibrowanych 12, 20 lub 30 mm. 5,05 m2 powierzchni każdej płyty sprawia, że Lapitec® to materiał synteryzowany o największym formacie dostępnym na rynku.

Uniwersalność
Lapitec® można przetworzyć na najróżniejsze produkty na potrzeby budownictwa i wyposażenia wnętrz, o wymiarach pożądanych przez projektantów. Będąc materiałem jednolitym i łatwym w obróbce, może być wykorzystywany na nieskończenie wiele sposobów: od pokrycia ścian wewnętrznych i zewnętrznych po panele podłogowe, płyty kuchenne i elewacje wentylowane.

Czystość
Powierzchnia Lapitec® jest całkowicie pozbawiona porowatości, nie wchłania płynów, jest odporna na plamy i nie dopuszcza do zagnieżdżania się bakterii ani pleśni. Ponadto, łatwo czyści się ją ciepłą wodą i szmatką.
Trwałość

Lapitec® jest produktem, któremu nie zagraża upływ czasu, odpornym na działanie czynników atmosferycznych, kwasów, zasad i rozpuszczalników, o dużej twardości, odpornym na uderzenia i ścieranie, niepalnym, mrozoodpornym i niewrażliwym na szkodliwe działanie promieni UV. Ponadto, jest to materiał całkowicie odporny na próby umieszczania na nim graffiti.

Naturalność
Lapitec® jest produkowany z poszanowaniem środowiska naturalnego i zdrowia użytkownika, ponieważ nie zawiera żywicy ani żadnych pochodnych ropy naftowej. Jest przeciwbakteryjny a ponadto jest materiałem całkowicie obojętnym dla środowiska.

Zalety spieków kwarcowych LAMINAM we wnętrzach

Spiek kwarcowy Laminam to materiał nie zawierający materiałów organicznych. Dzięki temu jest on odporny na działanie ognia i wysokiej temperatury w warunkach użytku domowego. Jego odporność na ciepło powierzchniowe umożliwia umieszczanie na blacie roboczym gorącej patelni lub naczyń.


• Żywność można pozostawić w bezpośrednim kontakcie z blatem roboczym Laminam. Jego powierzchnia jest higieniczna i odporna na rozwój grzybów i pleśni. Blaty ze spieków kwarcowych Laminam są bezpieczne dla produktów spożywczych, ponieważ nie  uwalniają elementów szkodliwych w roztworze. Patogeny takie jak bakterie czy grzyby nie rozwijają się na ich powierzchni.


• Powierzchnie Laminam można łatwo i szybko czyścić, ponieważ są wysoce odporne na plamy*, środki czyszczące i detergenty*.


• Laminam ma doskonałą odporność na zarysowania i głębokie ścieranie*, nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu z metalowymi narzędziami, takimi jak sztućce i noże kuchenne.


• Płyty Laminam nawet w warunkach zewnętrznych nie zmieniają wyglądu z upływem czasu, mają doskonałą odporność na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne. Są stabilne wymiarowo. * właściwości te nie są gwarantowane w przypadku
polerowanego spieku kwarcowego, który jest bardziej wrażliwy niż inne powierzchnie Laminam. Wykończenie to uzyskuje się dzięki skomplikowanej obróbce mechanicznej. Nie zaleca się wykonywania zlewozmywaków i wanien z tego produktu.

 

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

Przed przystąpieniem do czyszczenia całej powierzchni blatu zaleca się przeprowadzenie testu na małym obszarze materiału z zastosowaniem wybranego produktu czyszczącego. Należy pamiętać, że usuwanie plam jest dużo łatwiejsze, kiedy odbywa się od razu po powstaniu zabrudzenia. Wszelkie znaki lub plamy na blacie są zazwyczaj spowodowane nieprawidłowym i powierzchownym czyszczeniem. Proszę postępować zgodnie z informacjami na kartach danych technicznych i etykietach używanych produktów.

 

CO DZIENNE CZYSZCZENIE

Do codziennego czyszczenia płyt Laminam należy używać ciepłej wody i ewentualnie łagodnych detergentów (np. mydła lub detergentów przeznaczonych do czyszczenia blatów). Czynności czyszczące należy wykonywać przy użyciu tkaniny lub miękkiej gąbki. Wypłukać dużą ilością wody, a następnie wytrzeć miękką ściereczką lub papierem kuchennym. Aby zapobiec powstawaniu przezroczystej powłoki, nie zaleca się stosowania produktów zawierających wosk. Nie należy używać mocnych detergentów ani ściereczek ściernych.

 

CZYSZCZENIE TRUDNYCH ZABRUDZEŃ

LAMINAM o fakturze dekoracyjnej (np. matowej lub bocciardato) i Soft Touch. W celu usunięcia z powierzchni Laminam szczególnie odpornych zabrudzeń zaleca się wstępne czyszczenie ciepłą wodą i łagodnym detergentem. Jeśli to nie wystarczy, należy użyć stopniowo silniejszych technik czyszczenia, używając konkretnych produktów dostosowanych do charakteru zabrudzenia, na przykład:
– Detergenty nieagresywne o neutralnym pH
– Nieznacznie ścierne detergenty
– Detergenty kwasowe (na przykład usuwanie kamienia) lub podstawowe detergenty (na przykład wybielacz)
– Detergenty na bazie rozpuszczalników (na przykład aceton).


Po zastosowaniu powyższych środków powierzchnię blatu należy spłukać wodą i wysuszyć.
Aby usunąć pozostałości wysuszonych materiałów takich jak guma do żucia należy użyć drewnianego lub plastikowego zgarniaka, a następnie oczyścić powierzchnię delikatnym detergentem, używając miękkiej gąbki lub ściereczki.
Jeśli blat roboczy jest zabrudzony farbami lub pisakami należy natychmiast oczyścić powierzchnię za pomocą specjalnych detergentów, takich jak: rozcieńczalnik do farb, trichloroetylen, terpentyna lub innych detergentów na bazie rozpuszczalników. Na końcu należy wypłukać blat dużą ilością wodą i wytrzeć do sucha. Wszelkie trwałe ślady grafitu lub inne pozostawione przez przedmioty metalowe można usuwać za pomocą kwasów stosowanych do usuwania osadu wapiennego lub dostępnego na rynku kwasu solnego. W tym celu należy pozostawić kwas przez 10 minut na śladzie z metalu, a następnie przepłukać kilka razy czyszczone miejsce dużą ilością wody i wysuszyć. W razie potrzeby należy użyć gąbki lekko ściernej, uprzednio sprawdzając jej działanie na małej części materiału.

Polerowane płyty LAMINAM
Niektóre rodzaje plam, jeśli nie są bezzwłocznie usunięte, mogą pozostawić widocznie ślady na powierzchni.

Jest to typowe przy tego typu wykończeniu. W przypadku rozlania płynów, takich jak kawa, czerwone wino, herbata itp., należy niezwłocznie wysuszyć powierzchnię chłonną ściereczką, nie rozprowadzając plamy na większą powierzchnię.
Jeśli plama pozostaje na powierzchni przez długi czas, będzie trudna do całkowitego usunięcia. Wybielacz może być używany do usuwania tylko uporczywych plam. Stosując ten środek należy zamoczyć miękką ściereczkę w wybielaczu i przetrzeć powierzchnię.
Większość plam zniknie po 2–3 minutowym przecieraniu. Alternatywnie można spróbować bezpośredniego kontaktu wybielacza z zabrudzoną powierzchnią. Detergent powinien być pozostawiony na nie dłużej niż 10 minut. Następnie należy dokładnie wypłukać – zawsze i w każdym przypadku – dużą ilością wody i na koniec wysuszyć powierzchnię ściereczką. W razie potrzeby rekomenduje się powtórzyć czynność kilkukrotnie. Nie należy przedłużać czasu kontaktu wybielacza z blatem.
Można także stosować produkty kwaśne (takie jak do usuwanie osadu z kamienia), aceton czy rozpuszczalniki. W żadnym wypadku nie wolno używać szorstkich gąbek lub materiałów, takich jak detergenty zawierające cząstki ścierne. Nie wolno myć szczotkami, drapakami metalowymi lub narzędziami stalowymi. Do czyszczenia nie należy używać detergentów o silnym pH zasadowym (powyżej 11).
W celu ochrony blatów przed plamami zalecamy ich zabezpieczenie przy pomocy impregnatów, np. FILA MP 90. Impregnację należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta danego środka.


LAMINAM – SERIA FILO
Seria Filo jest wykończeniem zaprojektowanym specjalnie z myślą o okładzinach. Materiał uzyskuje się przez zastosowanie na powierzchni płyt cząstek metalu, co sprawia, że produkt ten jest wrażliwy na kwasy i produkty zawierające kwasy, a także zarysowania i ścieranie. Takie możliwe zmiany powierzchni należy traktować jako cechy wyróżniające ten materiał. W związku z tym, do czyszczenia produktów z serii Filo nie należy stosować kwasów ani produktów zawierających kwasy, takich jak odkamieniacze. W żadnym
wypadku nie wolno używać ściernych gąbek lub materiałów, takich jak detergenty zawierające cząstki ścierne, metalowe szmatki czy narzędzia stalowe. Do usunięcia trudnych zabrudzeń można stosować alkohol, podstawowe detergenty, wybielacze. Po czyszczeniu blat należy spłukać bardzo dużą ilością wody.  Powierzchnię należy czyścić za pomocą miękkiej gąbki zwilżonej wodą i detergentem, a następnie wypłukać i osuszyć szmatką.

OSTRZEŻENIA
• Sprawdź, czy blat ze spieków kwarcowych Laminam (blat kuchenny, blat łazienkowy itp.) jest prawidłowo zainstalowany. Dla przykładu, obwód blatu roboczego musi być prawidłowo podparty lub wzmocniony, w szczególności w obszarze z otworami na zlewozmywak i kuchenkę.
• Upewnij się, że podstawa urządzenia jest wypoziomowana podczas instalacji blatu roboczego i zwróć uwagę, aby powierzchnia była idealnie płaska.
• Upewnij się, że pod umywalką jest zainstalowany wspornik, składający się z pręta mocującego zamocowanego na konstrukcji urządzenia.
• Nie używaj niewłaściwych produktów.
• Nie siadaj ani nie stawaj na blacie.
• Powierzchnia Laminam jest bardzo trwała, ale nie używaj blatu do tłuczenia mięsa. Zastosuj w tym celu deskę do krojenia. Tłucz mięso z dala od wszelkich otworów w blacie (np. otworu zlewozmywaka), krawędzi czy narożników.
• Nie zaleca się cięcia żywności bezpośrednio na blacie roboczym, ponieważ może to powodować szybkie tępienie narzędzi. Ponadto ścierające i tępiące się noże mogą pozostawić na blacie metaliczne znaki. Ślady te należy usunąć kwasami Jeśli blat wykonany
jest z polerowanej płyty Laminam, zawsze należy używać deski do krojenia.
• Unikaj uderzeń spowodowanych przez narzędzia spadające z wysokości lub innych ciężkich przedmiotów spadających na blat roboczy lub krawędzie blatu. Ciężkie przedmioty mogą uszkodzić powierzchnię blatu.
• Unikaj kontaktu z klejami i silikonami, ponieważ po ich utwardzeniu nie zawsze będzie możliwe usunięcie pozostałości.
• Unikaj przeciągania twardych przedmiotów, takich jak naczynia, garnki, noże, bezpośrednio po blacie roboczym.
• Podczas cięcia używaj deski do krojenia, przedmioty odkładaj na maty i podstawki, aby uniknąć bezpośredniego przeciągania po blacie roboczym.
• W szczególności w przypadku powierzchni polerowanych, w żadnym wypadku nie wolno używać szorstkich gąbek lub materiałów, takich jak detergenty zawierające cząstki ścierne.