piątek, 13 listopad 2020 12:11

DEKTON - Czyszczenie i konserwacja blatów kuchennych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Codzienna konserwacja
Ze względu na praktycznie zerową porowatość niezwykle zwarta powierzchnia płyty Dekton® jest wyjątkowo odporna na plamy powstałe na skutek codziennego użytkowania oraz kontaktu ze środkami chemicznymi, dzięki czemu idealnie sprawdza się w zastosowaniach kuchennych i nie tylko. Codzienne czyszczenie, zgodnie z zaleceniem firmy Cosentino, należy przeprowadzać przy użyciu środka Q-Action za pomocą gąbki lub zmywaka do szorowania. W przypadku braku środka Q-Action do czyszczenia najlepiej jest użyć mydła o neutralnym pH i wody.

Czyszczenie uporczywych plam
Trudne do usunięcia plamy odporne na zwykłe środki czyszczące lub zabrudzenia zalegające na powierzchni roboczej blatu przez dłuższy czas zaleca się usuwać za pomocą specjalistycznych środków, takich jak pasta czyszcząca z drobinami ściernymi lub  rozpuszczalnikami  (aceton lub rozpuszczalnik uniwersalny). Na poniższej tabeli przedstawiono różne typy plam oraz środki przeznaczone do ich usuwania.

PLAMA  - ŚRODEK CZYSZCZĄCY
Tłuszcz i olej  - Alkaliczny detergent / rozpuszczalnik
Tusz - Rozpuszczalnik
Rdza - Kwas
Kamień - Kwas
Wino - Alkaliczny detergent / kwas
Ślady po oponach - Rozpuszczalnik
Lody - Alkaliczny detergent
Żywica / lakier do paznokci - Rozpuszczalnik
Kawa - Alkaliczny detergent / kwas
Wosk świecowy - Rozpuszczalnik
Asfalt - Rozpuszczalnik
Osady cementowe - Kwas
Grunt malarski (gesso) - Kwas
Kleje i zaprawy epoksydowe - Rozpuszczalnik
Coca-Cola - Środki utleniające
Soki owocowe - Środki utleniające
Smoła - Rozpuszczalnik
Nikotyna - Rozpuszczalnik/utleniacz

Kwasowe środki czyszczące mogą charakteryzować się niskim pH lub zawartością środka odkamieniającego itp. W skład detergentów alkalicznych wchodzą typowe środki czyszczące, amoniak itp. Rozpuszczalniki zawierają takie substancje jak rozpuszczalnik
uniwersalny, terpentyna (benzyna lakowa), aceton, alkohol itp. Środki utleniające zawierają substancje takie jak nadtlenek wodoru i rozcieńczony wybielacz.

Ochrona przed wgnieceniami
Powierzchnia płyty Dekton® jest wyjątkowo odporna na wgniecenia, jednak niektóre jej obszary (rogi, krawędzie, kanty itp.) są szczególnie narażone na tego rodzaju uszkodzenia.

Odporność na wysokie temperatury
Przedmioty takie jak gorące patelnie, rondle, naczynia żaroodporne, kafetiery itp. mogą być stawiane bezpośrednio na blacie. Urządzenia elektryczne, które wydzielają ciepło, mogą być również umieszczane na blacie bez dodatkowej ochrony. Płyta Dekton® jest odporna na wysokie temperatury wytwarzane przez domowe urządzenia kuchenne*.

Środki ostrożności
• Należy unikać bezpośredniego i ciągłego kontaktu pomiędzy blatem i metalowymi elementami elektrycznych płyt grillowych i kuchenek, do czego może dojść w wyniku ich niepoprawnej instalacji.
• Należy unikać kontaktu blatu z bezpośrednimi źródłami bardzo wysokiej temperatury, takimi jak kominki, kominy, grille itp.
• Należy unikać bezpośredniego kontaktu blatu z otwartym ogniem.
• Powierzchni blatu nie wolno poddawać żadnej obróbce mechanicznej, takiej jak polerowanie.
• Nie wolno stosować metalowych zmywaków do szorowania.
• Stosowanie tego rodzaju produktów może doprowadzić do utraty gwarancji.

* W przypadku płyty Dekton® 8 mm należy stosować podkładki pod naczynia chroniące blat przed zbyt wysoką temperaturą