Aktualności

Czy wiesz, że?

Jak czyścić blaty granitowe

Jak czyścić blaty granitowe

Jak czyścić blaty granitowe?

Granit jest jednym z najpopularniejszych materiałów na blaty w kuchniach i łazienkach od początku XXI wieku. Granit jest wszędzie. Nie jest tak porowaty jak marmur, więc jest mniej podatny na wchłanianie olejów, wycieki i plamy. To powiedziawszy, zapobieganie jest kluczowe w przypadku blatów granitowych. Wytrzyj je, gdy tylko się pojawią, aby nie mogły przeniknąć przez powierzchnię.

Granit jest wyjątkowo odporny na bakterie, co jest szczególnie ważne w przypadku blatów kuchennych. A granit w blatach został uszczelniony, aby był odporny na plamy. Aby zachować połysk, za który jest ceniony, należy regularnie i dokładnie czyścić blaty granitowe. Oto jak wyczyścić blat granitowy.

Najpierw wytrzyj powierzchnię blatu ciepłą wodą z mydłem i dokładnie spłucz. Możesz również użyć roztworu alkoholu izopropylowego i wody w proporcji 50:50. Nie używaj octu, Windexu ani wybielaczy do granitu. Częste stosowanie tych kwaśnych substancji powoduje zmatowienie granitu i osłabienie szczeliwa. Nie używaj też ściernych środków czyszczących ani padów, ponieważ granit może zostać zarysowany. Dobra wiadomość: nie potrzebujesz specjalnych środków czyszczących do granitu. Używanie tych produktów jest w porządku, ale płacisz za produkt, którego nie potrzebujesz. Wystarczy łagodne mydło i gorąca woda.

Umiejętność czyszczenia blatów oznacza umiejętność usuwania plam. Aby usunąć plamy z granitu, zrób pastę z sody oczyszczonej i wody. Delikatnie wytrzyj miejsce pastą i miękką szmatką. Dokładnie spłucz. Usunięcie trudnej plamy może zająć kilka prób. Aby uzyskać wyjątkowo twardą plamę, nałóż pastę na miejsce, przykryj folią i taśmą na krawędziach. Odczekaj, aż pasta wyschnie. Może to zająć kilka dni. Gdy pasta wyschnie, użyj miękkiej szmatki do wytarcia pasty. Spłucz ciepłą wodą.

Aby nadać połysk granitowi, nałóż odrobinę oleju kuchennego na miękką ściereczkę do czyszczenia i przetrzyj nią blat. Delikatnie wypoleruj. To sprawia, że ​​blat jest trochę odporny na plamy i nadaje mu połysk. Nawet jeśli wiesz, jak prawidłowo czyścić blaty, twój granit będzie wymagał okresowego ponownego uszczelniania. Normalne zużycie powoduje starcie szczeliwa, pozostawiając blat matowy i podatny na plamy. Ponowne uszczelnianie blatów granitowych najlepiej powierzyć profesjonalistom; nie "zrób to sam". Zaplanuj ponowne uszczelnienie swoich granitowych blatów co dwa do czterech lat. Wiedza o tym, jak czyścić blat granitowy, zapewni trwałość uszczelniacza i sprawi, że blat będzie piękny przez lata.

W zakresie prac z blatami granitowymi zapraszamy do skorzystania z naszych usług.